Lepsza dostarczalność maili - rekordy SPF i DKIM

Utworzono: 2015-06-24
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-23

Liczba odwiedzin posta: 9339

Poniższa konfiguracja polepszy dostarczanie e-mali wysyłanych z własnego adresu tak, aby nie trafiały one do folderu ze spamem w skrzynce odbiorczej adresata. Problem ten wynika z niedoskonałości protokołu SMTP.

Aby polepszyć dostarczalność maili wysyłanych przez Sugestera, należy wykonać 2 kroki:

Krok 1: SPF

Dodanie do domeny rekordu DNS typu SPF (Sender Policy Framework) umożliwi serwerowi poczty adresata zweryfikowanie, czy nasz e-mail pochodzi z autoryzowanego źródła, dzięki czemu nie trafi on do spamu. Aby to zrobić, w ustawieniach swojej domeny odnajdź opcję edycji rekordów domeny, a następnie dodaj nowy rekord typu TXT:
 

  ustaw na:
TXT twojadomena.pl "v=spf1 mx include:u908313.wl.sendgrid.net ~all"

UWAGA: to ustawienie dotyczy wysyłania e-maili poprzez Sendgrid - jeśli w Ustawieniach konta został zmieniony serwer wysyłający e-maile należy wpisać ustawienia podane przy danym serwerze. Tu są opisane rekordy TXT SPF dla różnych dostawców e-mail

Od tej pory maile wysyłane z Twojego adresu za pośrednictwem Sugestera będą autoryzowane przez Twoją domenę i będą lepiej dostarczane.

Krok 2: Własny DKIM i serwer wysyłający (zaawansowane)

Domyślnie wstawiamy nasz DKIM do wszystkich wiadomości wysyłanych z Sugestera. Możemy jednak zwiększyć dostarczalność Twoich maili konfigurując dla Ciebie własny DKIM wraz z własnym serwerem wysyłającym - e-maile będą wtedy wysyłane i podpisywane przez Twoją domenę. Opcja ta dostępna jest od planu PRO.

Aby włączyć tę opcję, zmodyfikuj SPF/TXT i dodaj trzy nowe wpisy do DNS Twojej domeny:

  Typ ustaw na:
twojadomena.pl TXT "v=spf1 mx include:u908313.wl.sendgrid.net ~all"
sugesterem.twojadomena.pl CNAME u908313.wl.sendgrid.net
s1._domainkey.twojadomena.pl CNAME s1.domainkey.u908313.wl.sendgrid.net
s2._domainkey.twojadomena.pl CNAME s2.domainkey.u908313.wl.sendgrid.net

UWAGA: to ustawienie dotyczy wysyłania e-maili poprzez Sendgrid - jeśli w Ustawieniach konta został zmieniony serwer wysyłający e-maile należy wpisać ustawienia podane przy danym serwerze.

Po ustawieniu tych rekordów skontaktuj się z nami podając nazwę swojej domeny - wtedy będziemy mogli aktywować DKIM oraz serwer.

UWAGA! Jeśli korzystasz z poczty Home.pl:

Jeśli posiadasz domenę w home.pl oraz serwer pocztowy obsługujący DKIM - poza home.pl - to można skonfigurować DKIM w strefie domeny za pomocą dodania odpowiedniego rekordu TXT. Jeśli natomiast posiadasz domenę w home.pl oraz serwer współdzielony w home.pl to obsługa DKIM nie jest jeszcze dostępna przy tych usługach.Powrót


Komentarze

Dodaj komentarz